شعار سال 1399
آی پی شما
دومین نمایشگاه صنعت بومی سایبری با همکاری شرکت صاایران، سازمان پدافند غیرعامل و شورای‌عالی فضای مجازی، در محل مرکز ملی فضای مجازی و با شعار «بهره‌برداری از محصول بومی، تضمین امنیت پایدار» طی روزهای سوم تا ششم خردادماه برگزار شد. در این نمایشگاه، 77 تولیدکننده داخلی، شرکت دانش‌بنیان و فن‌آور و نیز مراکز علمی و تحقیقاتی در حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات، ۱۸۰ محصول جدید خود را به نمایش گذاشتند.مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نیز با معرفی خدمات آزمایشگاه‌های زیرساخت کلید عمومی، در این نمایشگاه حضور یافت. گفتنی است به‌کارگیری امضای دیجیتال در سامانه‌های تولید، مدیریت و انتقال اطلاعات و اسناد، موجب حفظ اصالت اطلاعات و نیز احرازهویت کاربران آن می‌گردد؛ اما ممکن است پیاده‌سازی و استقرار نادرست ملزومات یک امضای دیجیتال معتبر و قابل‌استعلام، چالش‌های متعدد ایجاد کند.

 
به همین دلیل، برای اطمینان از تطابق سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مورداستفاده در زیرساخت کلید عمومی کشور با سیاست‌ها و استانداردهای ملی، آزمایشگاه‌های PKI راه‌اندازی شده‌اند. آزمایشگاه‌های PKI شامل آزمایشگاه «ارزیابی سخت‌افزار»، «ارزیابی الگوریتم»، «ارزیابی برنامه‌های کاربردی PKE» و «ارزیابی سامانه‌های صدور و مدیریت گواهی الکترونیکی» تحت نظارت مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه عمل می‌کنند. بهره‌برداری قانونی از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مرتبط با گواهی دیجیتال در حوزه زیرساخت کلید عمومی کشور منوط به اخذ تأییدیه از این آزمایشگاه‌هاست.
 
لازم به ذکر است از راه‌اندازی آزمایشگاه‌های PKI در سال 1390، بیش از پنجاه ابزار سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری جهت استفاده در زیرساخت کلید عمومی کشور مورد ارزیابی قرارگرفته است. حوزه‌های ارزیابی محصولات شامل آزمون امنیت، کارایی و پایداری است. خوشبختانه نتیجه انجام این ارزیابی‌ها، ارتقای قابل‌توجه سطح انطباق این محصولات با استانداردهای ملی است. آزمایشگاه زیرساخت کلید عمومی از چهار آزمایشگاه اصلی تشکیل شده است:
  1. آزمایشگاه ارزیابی سخت‌افزارهای PKI
  2. آزمایشگاه ارزیابی نرم‌افزارهای PKE
  3. آزمایشگاه ارزیابی الگوریتم‌های رمزنگاشتی
  4. آزمایشگاه ارزیابی سامانه‌های صدور و مدیریت گواهی دیجیتال (CA)

   1394/3/7 20:22    تعداد بازدید :  4591